A bölcsességfog kihúzása nagyon gyakori eljárás bizonyos fogászati problémák megoldására vagy megelőzésére. Hogyan zajlik a műtét, és milyen előírásokat kell betartanunk ahhoz, hogy a lehető leghamarabb begyógyuljon a seb?
A bölcsességfog műtét lehetséges okai
A bölcsességfogak az utolsó maradó fogak, amelyek általában 17 és 25 éves kor között jelennek meg a szájüregben. Előfordul viszont, hogy ezek a fogak beékelődnek, mivel nincs elég helyük ahhoz, hogy kifejlődjenek, így csak részben vagy egyáltalán nem bújnak elő. A bölcsességfog eltávolítására nincs szükség beékelődés esetén, amennyiben nem okoznak problémát.
Az ételmaradékok és a baktériumok viszont megrekedhetnek a fogak körül, ami lepedékképződést okozva a következő panaszokhoz vezethet:
- fogszuvasodás;
- ínybetegség (ínygyulladás vagy parodontális betegségek);
- perikoronitisz (amikor a lepedék a fogat körülvevő lágyszövetek fertőzését okozza);
- tályog (bakteriális fertőzés következtében a bölcsességfogakban vagy a környező szövetekben kialakuló gennyesedés); illetve
- ciszták és jóindulatú daganatok.
A bölcsességfog műtét általában akkor javasolt, ha egyéb kezelések nem váltak be a felsorolt problémákra.
A gyulladt bölcsességfog tünetei
A bölcsességfogak által okozott ínygyulladás jelei a következők lehetnek:
- vörös, gyulladt íny a bölcsességfog közelében,
- duzzanat,
- fájdalom,
- genny szivárgása az ínyből,
- duzzadt és fájó nyirokcsomók az állkapocs alatt,
- szájnyitási és nyelési nehézségek,
- láz és
- rossz lehelet.
Bölcsességfog húzás menete
A bölcsességfog húzás helyi érzéstelenítéssel történik, hogy ne érezze a fájdalmat.
A fogorvos vagy a szájsebész
- bemetszést ejt az ínyszöveten, hogy feltárja a fogat;
- részekre osztja, ha darabokban könnyebben eltávolítható;
- eltávolítja a fogat;
- megtisztítja az eltávolított fog helyét a fogból vagy a csontból származó törmeléktől;
- összevarrja a sebet a gyógyulás elősegítése érdekében, bár erre nem mindig van szükség.
- gézt helyez a foghúzás helyére a vérzés csillapítása és a vérrög kialakulásának elősegítése érdekében.
A felső bölcsességfog húzás könnyen és minimális műtét utáni szövődményekkel jár. Az alsó bölcsességfogak eltávolításakor gyakrabban fordulhatnak elő komplikációk, itt altatásra is sor kerülhet a beavatkozás előtt.
Bölcsességfog húzás után meddig fáj a fog helye?
A bölcsességfogak gyógyulása általában három-négy napot vesz igénybe. Ha azonban beékelődött fogról beszélünk, a felépülés akár egy hétig is eltarthat. A bölcsességfog műtét után jelentkező fájdalom általában 3 naptól egy hétig tart, a száj és az arc duzzanata pedig többnyire 2-3 napon belül csökken.
Teeendők bölcsességfog műtét után
A műtétet követő napon folytathatja a szokásos napi tevékenységét, de kerüljön minden olyan aktivitást, amely a varratokat vagy a seben kialakult vérrögöt elmozdíthatja. Ez többek között a következőket foglalja magában:
- megerőltető testmozgás,
- dohányzás,
- szívószállal ivás.
A duzzanat enyhítésére helyezzen jeget az állkapcsára, de sosem közvetlenül, hanem egy ruhába csavarva. A jégpakolás hidege segít csökkenteni a gyulladást és a vele járó kellemetlen érzést. Fájdalomcsillapításra szedhet az orvos által felírt vagy vény nélküli fájdalomcsillapítót.
Szájápolás a bölcsességfog eltávolítás után
A fertőzések és szövődmények elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy otthon megfelelően ápolja a fogait. Fogorvosa vagy szájsebésze pontos utasításokat fog adni arra vonatkozóan, hogyan tisztítsa és védje a szájüregét a műtét után.
- A műtétet követő első 24 órában ne mosson fogat, ne öblítse ki a száját és ne használjon szájvizet.
- Egy nap elteltével a műtéti seb közelében különösen kíméletesen mossa a fogát, és egy héten keresztül kétóránként és étkezések után óvatosan öblítse ki a száját meleg sós vízzel.
- Öblítéskor ne köpje ki a vizet, ehelyett billentse oldalra a fejét a mosdókagyló fölött, és hagyja, hogy a víz átfolyjon a száján.
Egy hétig még nagyon óvatosnak kell lennie, nehogy a vérrögöt vagy a varratokat feloldja. Ha a vérrög idő előtt felszakad, fokozott fájdalmai lehetnek, ráadásul megnő a fertőzés kockázata is.
Étrend a bölcsességfog foghúzás után
A bölcsességfog műtét után az első néhány napban fogyasszon puha, rágást nem igénylő ételeket például:
- levest,
- joghurtot,
- tojást,
- főzelékféléket,
- pudingot vagy
- burgonyapürét.
Kerülje a kemény, ropogós ételek, például a chipsek, perecek, diófélék és magvak fogyasztását, de a forró ételek sem tesznek jót a gyógyulási folyamatnak. Ne habozzon felhívni fogorvosát, ha bármilyen szokatlan tünetet észlel a műtét után.
Fogfájástól szenved? Látogasson el kiválóan felszerelt rendelőnkbe!
Panaszokat okoz valamelyik bölcsességfoga? A legjobb, ha mielőbb felkeres bennünket! Rendelőnk a felhasznált anyagok, eszközök, az alkalmazott módszerek és a páciensekkel való bánásmód terén egyaránt a maximumra és a kiemelkedő színvonalú ellátásra törekszik. Ez a foghúzások, fogtömések és -pótlások, fogimplantátumok esetén éppen úgy igaz, mint bármilyen más fogászati kezelésnél.
Néhány szempont, amiért érdemes bennünket választani:
- a legkiválóbb minőségű, kiemelkedően tartós fogászati anyagok használata – implantátumok esetében például a svájci Straumann termékei,
- a legkorszerűbb technológiák alkalmazása a kezelések során,
- munkánk során a szaktudás mellett a legfontosabb tényező a bizalom és a kellemes atmoszféra a pácienseink számára,
- ezt szolgálja, hogy pácienseinket előre egyeztetett időpontban fogadjuk, így várakozás nélkül vehetik igénybe szolgáltatásainkat,
- több kezelőnk, műtőnk és saját panoráma röntgenünk lehetővé teszi, hogy egyetlen helyszínen minden szükséges vizsgálat és kezelés elérhető legyen.
Ha a gyors, fájdalommentes kezelésekről van szó, amelyek eredménye hosszú távon is tartós, nem ismerünk kompromisszumot. Ugyanilyen fontos számunkra, hogy mindenki, aki felkeres bennünket, kényelmesen és otthonosan érezze magát nálunk. Szeretnénk, ha minden páciensünk úgy állna fel a fogorvosi székből, hogy bármikor szívesen visszatérjen hozzánk, ha szüksége van ránk.