A rossz fogakon fogászatilag az elszuvasodott, lyukas, esetleg mozgó fogakat értjük. A rossz fogak okai szerteágazóak lehetnek, de a legtöbbször az életmóddal vannak kapcsolatban. Ezért megvizsgáljuk az okokat, és áttekintjük a legfontosabb dentálhigiéniai tudnivalókat is.
A rossz fogak tünetei
A rossz fogak tünetei a következők lehetnek:
- Fájdalom, vörös, gyulladt fogíny
- Elszíneződött, sárgás vagy barnás fogak
- Matt tapintású fogkő a fogak felszínén
- Egyenetlenségek, barázdák a fogzománcban
- Lyukas vagy mozgó fogak
- Hőérzékenység, nyilalló fájdalom
Ha a fenti tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon fogorvoshoz! Minél előbb kezelik a fennálló problémákat, annál kisebb lesz a károsodás mértéke és a későbbi beavatkozások költsége.
A rossz fogak következményei
Mielőtt kitárgyaljuk a rossz fogak kialakulásának okait, fontos végigvenni a fogszuvasodás lefutását és következményeit. A fogszuvasodás ugyanis sajnos csak a kezdet. A károsodott, szuvas fogak idővel kilyukadnak, és begyullad a fogbelük. Ha nem kerülnek időben kezelésre, akkor gyökérkezelésre lehet szükség, ami lényegében azt jelenti, hogy már elhalt a fogunk… Funkcionálisan még kiszolgál minket, de nem táplálják a fogbél erei, így kevésbé ellenálló. Ha pedig túl kiterjedt a gyulladás, a fog kihúzására is szükség lehet.
A fogszuvasodás másik problematikus következménye az íny begyulladása. A lepedéktől begyulladt íny egyre jobban visszahúzódik, és egyre mélyebben fekvő szövetek kerülnek gyulladásba. A fogínygyulladást így fogágybetegség követheti, amely során a foggyökereket körülvevő fogágy is begyullad. A fogakat rögzítő kötőszövetek is károsodnak, a fogak mozogni kezdenek, majd végul kihullanak. Ilyenkor sajnos már borítékolható a fogvesztés, és csak a fogpótlások jelentenek megoldást.
A rossz fogak okai, a problémák kialakulása
Most nézzük meg, hogyan kezdődik a fogszuvasodás! Az egészséges szájüregben egyensúlyban van a baktériumflóra, és nem károsodik a fogzománc. Amikor azonban a szájüregből nem kerülnek eltávolításra az ételmaradékok, a fogakra és fogközökbe tapadt lepedékben elszaporodnak a baktériumok. A baktériumok és anyagcseretermékeik a lepedékkel együtt plakkokat vagy fogkövet képeznek, amely már károsítja a zománcot.
A baktériumok savas anyagcseretermékei ugyanis marják a zománcot, és egyre mélyebbre hatolnak a dentin felé. Amikor (általában az őrlőfogak barázdáiból elindulva) átmarták magukat a zománcon, a dentinbe kerülnek, majd a fogbélbe, gyulladást okozva. A fognyakra tapadt lepedék pedig irritálja az ínyt, amely emiatt visszahúzódik. A visszahúzódott íny pedig egyre kevésbé védi a fognyakat és a fogágyat, így a baktériumok egyre mélyebbre jutnak, és egyre kiterjedtebb a gyulladás… A vége pedig a sajnos fogvesztés.
A rossz fogak okai, kockázati tényezői
A legfontosabb ok mindenképp a megfelelő fogápolás hiánya. A legtöbb eset egyértelműen ennek tudható be.
A kockázati tényezőknél meg kell említeni, hogy a nem megfelelő táplálkozási szokások szintén hozzájárulnak a probléma kialakulásához. A szénhidrátban gazdag ételek és az ásványi anyagokban szegény étrend sajnos kedveznek a baktériumok elszaporodásának. A genetikai tényező sajnos szintén nem elhanyagolható. Vannak, akiknek hajlamosabbak a fogai a szuvasodásra, nekik kiemelt figyelmet kell fordítani a fogápolásra.
További kockázati tényezők:
- Egyes betegségek pl. cukorbetegség
- Dohányzás
- Cserére szoruló vagy rosszul illeszkedő fogpótlás
- A rendszeres kontrollok és fogkőeltávolítás hiánya
A rossz fogak megelőzése
A napi kétszeri alapos, helyes technikával (módosított Bass-technika) történő fogmosás elengedhetetlen. Ha elektromos fogkefét használunk, akkor is győződjünk meg róla, hogy megfelő technikát alkalmazunk! Ezen túl a fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével történő fogköztisztítást sem szabad elhanyagolni, mert a fogkefe nem ér be a fogközök mélyére. Figyeljünk a táplálkozásra, és félévente-évente menjünk el fogorvosi kontrollra. Egy kontrollvizsgálaton ugyanis kiderül, ha elindult a szuvasodás, így még időben megelőzhetjük a további problémákat.
A rendszeres kontrollok során sok esetben fogkőeltávolításra is sor kerül. Ugyanis előfordul, hogy valaki kifejezetten ügyel a szájhigiéniára, mégis elindul a fogkőképződés. Ilyenkor el lehet távolítani a plakkokat és meg lehet előzni a későbbi problémákat.
A rossz fogak kezelése
A kezelés mindig az adott páciens fogainak állapotától függ. Van, amikor elegendő a fogápolási szokások megváltoztatása. Más esetekben összetett kezelésre és helyreállító beavatkozásokra is szükség lehet. A komoly gyulladások például szükségessé tehetik az antibiotikumos kúrát.
A helyreállító beavatkozások sokfélék lehetnek. Lyukas fogaknál szóba jöhet a tömés, illetve a gyökérkezelés is, amelyet követhet korona felhelyezése. A fogvesztés pedig csak fogpótlással kezelhető, ez lehet csavaros fog, fogászati híd, kivehető fogpótlás (műfogsor) vagy rögzített kivehető fogpótlás (fix fogsor). Az implantátumokra rögzülő fogpótlások drágábbak és több időbe kerül a kialakításuk, cserébe tartósabbak és jobb funkcionalitást biztosítanak. De a legjobb, ha nem hagyjuk, hogy idáig jusson a dolog, hanem ügyelünk a megelőzésre, és rendszeresen felkeressük fogorvosunkat!