A fogászati kezelések során leginkább a saját fog megmentésére törekszünk. A fogszuvasodás eleinte a fogzománcot támadja meg, majd kezelés hiányában elér a fogbélig, más néven a pulpáig. Ilyenkor az erek valamint az idegek is érintettek, és egy fogtömés már nem elegendő. Ha a pulpa is károsodott, gyökértöméssel az esetek nagy részében még megmenthető a fog. Így egy nagyobb problémát, a fog elvesztését lehet megelőzni. Most részletesen bemutatjuk Önnek a gyökértömés folyamatát, valamint a gyökértömés során felmerülő fontos tényezőket.
A gyökértömés előnyei
A gyökértömés elvégzése számos szempontból tanácsos a foghúzással szemben. A foghúzáshoz képest a gyökértömés sokkal kíméletesebb, tartósabb eljárás és legfontosabb előnye, hogy akár hosszú évekre is megmentheti a fogat. A foghúzás következtében fellépő foghiány nem csak esztétikai problémát jelent, hanem megváltozik a rágás, emésztési gondok léphetnek fel. Továbbá a hiányzó fog pótlása összetett, költséges eljárás. Ezzel szemben a gyökérkezelt fog továbbra is funkcionálhat a rágásban, és esztétikailag is megőrzi a fogsor egységét. Emellett a gyökértömés megelőzi a fertőzések terjedését a szomszédos fogakra és a környező szövetekre, így hosszú távon hozzájárul az egész szájüreg egészségéhez.
A gyökértömés célja és fajtái
A gyökérkezelés, vagy endodoncia, olyan fogászati eljárás, amelynek célja a fog belső részeinek kezelésével a fog megmentése, funkciójának és esztétikájának visszaállítása. Akkor alkalmazzuk, amikor a fogbél begyullad vagy fertőződik. A gyulladás vagy fertőzés oka lehet mély szuvasodás, többszöri fogászati beavatkozás vagy a fogra gyakorolt trauma. De akár extrém hőhatás is ide vezethet, ami felborítja a fogbél egyensúlyát.
Bizonyos komplikált esetekben, például amikor a gyökércsatornák elérhetetlenek vagy a fog szerkezetileg sérült, szükség lehet szájsebészeti beavatkozásra is. A szájsebészet során orvosaink speciális eszközökkel és technikákkal biztosítják, hogy a fog teljes mértékben kezelhető legyen, akár a gyökércsúcs eltávolításával (apicectomia), akár a fog megőrzésének más módszereivel.
A gyökértömés a gyökérkezelés utolsó lépése, melynek két fajtája van: az ideiglenes gyógyszeres, és a végleges. Az ideiglenes gyökértömésre azért van szükség, hogy elérjük a fog tünetmentességét, tehát megszüntessük az akut gyulladást. Amikor ezt elértük, akkor kerülhet sor a végleges gyökértömésre, ami már tartósan lezárja a csatornát.
A gyökérkezelés menete
A gyökérkezelés folyamata több lépésből áll, amelyet gondosan végzünk el annak érdekében, hogy a fog teljesen megtisztuljon és fertőzésmentessé váljon. A kezelés megkezdése előtt megvizsgáljuk a pácienst, kikérdezzük a kórtörténetéről. Modern diagnosztikai eszközökkel, digitális technológiával felmérjük a fog állapotát és felállítjuk a pontos diagnózist.
1. Trepanálás – a pulpakamra feltárása
Helyi érzéstelenítés után, megfelelő izoláció mellett a fogorvos megnyitja a fog koronai részét, hogy hozzáférjen a gyökércsatornákhoz. Ennek során ügyelünk arra, hogy ez a lehető legkevesebb foganyagot érintsen. Ugyanakkor kiemelten fontos, hogy a pulpa eltávolítása és a csatorna feltárása során a szuvas és fertőzött szöveteket teljes egészében eltávolítsuk.
2. A gyökércsatornák feltárása, alapos tisztítása
Következő lépésként feltárjuk és beazonosítjuk a gyökércsatorna nyílásokat, majd eltávolítjuk a gyökércsatornákban lévő fertőzött és sérült pulpát. Ez után kézi műszerek segítségével megmérjük a csatornák hosszát, amelyek foganként változók. Ilyenkor röntgent is készítünk a fogról a műszerekkel együtt, hogy pontosan megismerjük a gyökércsatornarendszer anatómiáját. Ennek során segítségünkre vannak az apex lokátorok, amelyek segítségével megtudhatjuk a csatorna hosszát. A gépi megmunkáláshoz használt berendezéseink egyben apex lokátorok is, így a teljes gyökérkezelés alatt a legnagyobb pontossággal dolgozhatunk.
3. A gyökércsatorna tágítása, újbóli tisztítása
Miután megismertük a különböző csatornák munkahosszát, elkezdjük a csatornák megmunkálását és tisztítását. A csatornák tágítása után el kell távolítani minden szövettörmeléket, baktériumot, sérült pulpaszövetet a gyökércsatorna rendszeréből. A csatorna komplex anatómiája miatt ez nem lehetséges kizárólag mechanikai módszerekkel, ezért átmosó folyadékot is használunk.
Gyulladt fog esetén először ideiglenes, gyógyszeres tömítést teszünk a gyökércsatornákba és a végleges tömést csak a heveny tünetek megszűnésekor készítjük el.
A gyökértömés során különösen fontos a gyökércsatornák fertőtlenítése, minden kórokozó eltávolítsa, hogy ezzel megelőzzük a későbbi fertőzéseket.
4. A gyökércsatorna lezárása
Miután a feltágított gyökércsatornák teljesen megtisztultak, megszűnt a gyulladás, hermetikusan le kell zárni őket. Ennek során leggyakrabban egy speciális anyagot, a guttaperchát használjuk a csatornák kitöltésére. Ez egy rugalmas anyag, jól illeszkedik a csatorna falaihoz, így megakadályozza a baktériumok újbóli bejutását. A tömítés csúcsig érő és falálló kell, hogy legyen. Ez azt jelenti, hogy a feltágított csatornát teljes hosszában és átmérőjében légmentesen kitölti. Ez után a lépés után sealert is alkalmazunk, ami folyékony halmazállapota révén kitölti a guttaperchák közötti réseket.
Amennyiben a kezelés több alkalmat igényel, a gyökértömés után ideiglenes tömést helyezünk a fog koronai részébe, amely védi a fogat. Páciensünk így addig is zavartalanul folytathatja mindennapjait, amíg a végleges tömés vagy korona elkészül.
5. Végleges gyökértömés és a fog helyreállítása
A végleges gyökértömés után a fogat helyre kell állítani, hogy visszanyerje eredeti funkcióját és megjelenését. A gyökérkezelt fog gyakran gyengébbé válik, mint az egészséges fogak, ezért a fogorvos javasolhatja a fog koronával való lefedését. A korona nemcsak a fog esztétikai helyreállításában segít, hanem megvédi a fogat a további sérülésektől is. Más esetekben a gyökérkezelt fog lezárására hagyományos fedőtömést, inlay tömést javasolhatunk.
Gyökértömés után
A gyökértömés után a fog érzékeny lehet néhány napig, de ez természetes folyamat. A fogorvos javasolhatja, hogy kerüljön el bizonyos ételeket vagy italokat, amelyek irritálhatják a fogat, amíg az teljesen meggyógyul. Ezt követően a gyökérkezelt fog teljesen helyreáll, és normálisan funkcionálhat.
Az is megeshet, hogy feszítő érzést, ráharapáskor némi kellemetlenséget érez a páciens a tömés után. Ez azonban csak átmeneti jelenség, pár nap után a gyökértömő anyag megszilárdulásával magától meg is szűnik.
Lényeges a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, különösen a gyökérkezelés után, hogy a fog állapotát figyelemmel kísérjék és időben észleljék, ha bármilyen probléma adódna. Egy sikeres gyökértömés esetén is visszamaradhatnak baktériumok, amik a gyökércsúcsba záródva pusztítják a csontot. Így a kezelt fog tünetmentes, gócos foggá válhat. A gócos fog hiába nem okoz észrevehető fogászati tünetet, olyan betegségeket is előidézhet, mint például szív- és érrendszeri betegségek, tüdő problémák, nőgyógyászati megbetegedések.
Ezért fontos, hogy a páciens tünetmentesség esetén is rendszeresen ellenőriztesse a gyökérkezelt fogak állapotát. Erre az egyik legmodernebb eszköz a panoráma röntgen, ami rendelőnkben is megtalálható.
Gyökértömés után a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, a fogkő eltávolítása és a megfelelő szájápolás segít megőrizni a gyökérkezelt fog egészségét. Így hosszú távon elkerülhetők a további komplikációk.
Teljeskörű fogászati és szájsebészeti kezelések Budapest szívében
Rendelőnk a maximumra és a kiemelkedő színvonalú ellátásra törekszik a felhasznált anyagok, eszközök, az alkalmazott módszerek és a páciensekkel való bánásmód terén egyaránt. Ez a gyökérkezelések, foghúzások, fogtömések és -pótlások, fogimplantátumok esetén éppen úgy igaz, mint bármilyen más fogászati kezelésnél.
Néhány szempont, amiért érdemes bennünket választani:
- a legkiválóbb minőségű, kiemelkedően tartós fogászati anyagok használata – implantátumok esetében például a svájci Straumann termékei,
- a legkorszerűbb technológiák alkalmazása a kezelések során,
- munkánk során a szaktudás mellett a legfontosabb tényező a bizalom és a kellemes atmoszféra megteremtése a hozzánk fordulók számára,
- pácienseinket előre egyeztetett időpontban fogadjuk, így várakozás nélkül vehetik igénybe szolgáltatásainkat,
- több kezelőnk, műtőnk és saját panoráma röntgenünk lehetővé teszi, hogy egyetlen helyszínen minden szükséges vizsgálat és kezelés elérhető legyen.
Ha a gyors, fájdalommentes kezelésekről van szó, amelyek eredménye hosszú távon is tartós, nem ismerünk kompromisszumot. Ugyanilyen fontos számunkra, hogy mindenki, aki felkeres bennünket, kényelmesen és otthonosan érezze magát nálunk. Szeretnénk, ha minden páciensünk úgy állna fel a fogorvosi székből, hogy bármikor szívesen visszatérjen hozzánk, ha szüksége van ránk.