A bölcsességfogak eltávolítására akkor lehet szükség, ha fájdalmat okoznak, ferdén nőnek, vagy egyéb szájüregi problémákhoz vezetnek, néha pedig azért kell megszabadulni tőlük, hogy megelőzzük az esetleges problémákat. Mit kell tudni a különböző eljárásokról és a beavatkozás utáni teendőkről?
A bölcsességfog-eltávolítás okai és módjai
A bölcsességfogak, vagyis a harmadik nagyőrlők általában valamikor 17 és 25 éves kor között törnek elő, és míg őseinknek szükségük volt rájuk, hogy nyers ételeket, húsokat, dióféléket és gyökereket tudjanak velük összezúzni és megrágni, ma már inkább főtt ételeket fogyasztunk, így ezek az extra fogak valójában már feleslegessé váltak.
Vannak, akiknek mind a négy bölcsességfoguk megvan (egy-egy a bal felső, a bal alsó, a jobb felső és a jobb alsó kvadránsban), míg másoknak egyik, másik hiányozhat, ami teljesen normális, ez ugyanis az evolúciós folyamat része. Azonban az, hogy nem látható a bölcsességfoga, még nem jelenti azt, hogy nincs is ott. Előfordul ugyanis, hogy ezek a nagyőrlők beékelődnek az ínybe, és nem bújnak ki teljesen.
A bölcsességfogakkal kapcsolatos gyakori szövődmények közé tartoznak:
- A száj hátsó részén jelentkező fájdalom a bölcsességfogak előbújásának gyakori jele, ami lehet enyhe és időszakosan jelentkező, de előfordulhat, hogy a fogfájás olyan mértékben fokozódik, hogy a rágás vagy a beszéd nehézzé válik. Ennek oka gyakran az, hogy a fog nyomja a szájban lévő idegeket. A fájdalom mellett bőrpír vagy duzzanat is jelentkezhet.
- Előfordul, hogy az állkapocscsont és más fogak megakadályozzák a bölcsességfogak előtörését, ami súlyos fájdalmat okozhat a szájban.
- Ahogy a bölcsességfogak előbújnak, a baktériumok beszorulhatnak az ínybe, ami szájüregi fertőzéshez vezethet.
- A hátsó nagyőrlők körüli ínyben is megrekedhet az étel, ami szuvasodást okozhat. Emellett a bölcsességfogak előtti fogak is kilyukadhatnak, mert nincs elég hely a megfelelő fogmosáshoz vagy a fogselyem használatához.
- Ha nincs elég tér a szájban a bölcsességfogak számára, más fogak is elmozdulhatnak a helyükről.
Hogyan zajlik a bölcsességfog-húzás?
Az egyszerű foghúzást akkor alkalmazzák, ha a bölcsességfog teljesen előtört és könnyen hozzáférhető. Az orvos ilyenkor helyi érzéstelenítést alkalmaz, majd fogóval kihúzza a fogat.
- Az alsó bölcsességfog kihúzása bonyolultabb, mivel ezek a fogak gyakran nehezebben hozzáférhetők, és itt nagyobb az idegsérülés kockázata is, mivel közel helyezkednek el a mandibuláris ideghez.
- A felső bölcsességfog kihúzása többnyire egyszerűbb, mivel általában egyenes helyzetben törnek elő. Ezen fogak eltávolításakor az arcüreg perforációja jelenthet kockázatot, mivel közel helyezkednek el a sinushoz.
Mikor kerül sor bölcsességfog-műtét elvégzésére?
A bölcsességfog-eltávolítás a szájsebészet egyik gyakori beavatkozása. Sebészeti úton történő eltávolításra akkor kerül sor, ha a bölcsességfog nem teljesen tört elő, vagy a hozzáférés a foghoz nem megfelelő. A szájsebész ilyenkor helyi érzéstelenítést alkalmaz, majd bemetszést végez az ínyen, és szükség esetén a fogat darabokra vágja, hogy könnyebb legyen a kiemelés. Az alsó bölcsességfogak gyakrabban szorulnak sebészeti eltávolításra, mivel gyakran fekvő helyzetben vagy részben előtört állapotban vannak. A bölcsességfog eltávolítása altatásban is lehetséges, amelynek mikéntjéről az Altatásos fogászat – mikor lehet rá szükség? című cikkünkben olvashat bővebben.
A bölcsességfog-eltávolítás utáni teendők
Mind az alsó, mind a felső bölcsességfog eltávolítása után fontos az utókezelés:
- A beavatkozás után minél többet kell pihenni, kerülve a fizikai aktivitást.
- A duzzanat csökkentésére javasolt az óvatos jegelés, ám a jeget ne tegyük közvetlenül az arcra, hanem csavarjuk egy konyharuhába, és úgy helyezzük fel a sajgó területre.
- Az orvos által felírt fájdalomcsillapítók szedése segít a kellemetlen érzeteken.
- Az érintett területet tisztán kell tartani, de az első napokban kerüljük az erős öblögetést.
- A beavatkozást követő napokban nem szabad megerőltető testmozgást végezni, dohányozni és szívószállal inni.
A teljes gyógyulásra a felső bölcsességfog húzás után körülbelül 3-4, míg az alsó bölcsességfog eltávolítása után 5-6 napot kell várni.
Tipp: Szeretne többet tudni a bölcsességfog eltávolítását követő utógondozásról? Olvassa el Hogyan segítsük a gyógyulást bölcsességfog műtét után című cikkünket további hasznos információkért!
Gyakori kérdések a bölcsességfog eltávolítása kapcsán
- A bölcsességfog-eltávolítás után mit lehet enni?
Az első napokban puha ételeket kell fogyasztani, például püréket, leveseket és turmixokat. Kerülni kell a fűszeres, csípős, kemény és apró magvakat tartalmazó ételeket, amelyek irritálhatják a sebet. A fokozatos visszatérés a normál étrendhez az orvos javaslatai alapján történhet, általában egy hét után.
- Mennyi idő egy bölcsességfog műtét?
A műtéti eltávolítás általában 45 perc és egy óra közötti időtartamot vesz igénybe, a fog helyzetétől és az eset bonyolultságától függően. Egyszerűbb esetekben a beavatkozás rövidebb is lehet, míg a komplikáltabb műtétek hosszabb időt igényelhetnek. Az előkészítéssel és a műtét utáni megfigyeléssel együtt a teljes folyamat akár két órát is igénybe vehet.
- Mi a bölcsességfog eltávolítás ára?
Rendelőnkben jelenleg hozzávetőleg 45.000 – 90.000 forintba kerül a beavatkozás. Sebészeti eltávolítás esetén az ár magasabb, különösen, ha bonyolultabb műtétre van szükség. Aktuális árainkról ide kattintva tájékozódhat.
Teljeskörű fogászati és szájsebészeti kezelések Budapest szívében
Rendelőnk a felhasznált anyagok, eszközök, az alkalmazott módszerek és a páciensekkel való bánásmód terén egyaránt a maximumra és a kiemelkedő színvonalú ellátásra törekszik. Ez a foghúzások, fogtömések és -pótlások, fogimplantátumok esetén éppen úgy igaz, mint bármilyen más fogászati kezelésnél.
Néhány szempont, amiért érdemes bennünket választani:
- a legkiválóbb minőségű, kiemelkedően tartós fogászati anyagok használata – implantátumok esetében például a svájci Straumann termékei,
- a legkorszerűbb technológiák alkalmazása a kezelések során,
- munkánk során a szaktudás mellett a legfontosabb tényező a bizalom és a kellemes atmoszféra a pácienseink számára,
- ezt szolgálja, hogy pácienseinket előre egyeztetett időpontban fogadjuk, így várakozás nélkül vehetik igénybe szolgáltatásainkat,
- több kezelőnk, műtőnk és saját panoráma röntgenünk lehetővé teszi, hogy egyetlen helyszínen minden szükséges vizsgálat és kezelés elérhető legyen.
Ha a gyors, fájdalommentes kezelésekről van szó, amelyek eredménye hosszú távon is tartós, nem ismerünk kompromisszumot. Ugyanilyen fontos számunkra, hogy mindenki, aki felkeres bennünket, kényelmesen és otthonosan érezze magát nálunk. Szeretnénk, ha minden páciensünk úgy állna fel a fogorvosi székből, hogy bármikor szívesen visszatérjen hozzánk, ha szüksége van ránk.